Arjantin Gezilecek Yerler

Arjantin Gezilecek Yerler

Arjantin Gezilecek Yerleri
Arjantin Gezilecek Yerleri

Arjantin gezilecek yerleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires gelmektedir.

Buenos Aires, Arjantin’in başkenti olmakla kalmayıp adeta bir dünya kentidir. Arjantin turlarının vazgeçilmez durağı olan Buenos Aires’te gezilecek bir sürü yer vardır.

Bunlardan başlıcaları; Plaza de Mayo, Dokuz Temmuz Caddesi, asa Rosada, Jardin Japones, La Boca, Pilar Klisesi, Recoleta, San Tehelmo ve Florida Caddesi olarak sayılabilir.

Plaza de Mayo

Plaza de Mayo, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in en ünlü yerlerinden sadece bir tanesidir. Tarihi olarak çok büyük bir önem taşımaktadır. Arjantin’in en kötü zamanlarını yaşadığı cunta döneminde işkenceleri protesto etmek adına toplanılan en ünlü meydan olarak günümüze kadar yerimizi almıştır. Özgürlüğün simgesi konumunda da olan Plaza del Mayo, Arjantin turlarının vazgeçilmez durağı konumundadır. Buenos Aires’te gezerken Plaza del Mayo meydanını görürseniz, perşembe günleri 1973 ve 1976 seneleri arasında çocuklarını kaybeden annelerin bu meydanda toplandığını göreceksiniz.

Dokuz Temmuz Caddesi

Dokuz Temmuz Caddesi, dünya üzerinde yer alan en büyük cadde konumundadır. Genişlik olarak 110 metreye ulaşan Dokuz Temmuz Caddesi toplamda 16 ayrı şeritten meydana gelmektedir. Buenos Aires’te gezilecek yerleri arasında en popüler yer olan Dokuz Temmuz Caddesi’nde birçok mağaza, kafe, restoran bulunmaktadır. Dilediğiniz yemeği yiyebileceğiniz spesifik damak tatlarına hitap eden Çin Lokantaları, Meksika lokantaları, Türk mutfağı, Avrupa’dan lezzetler, Uzakdoğu baharatlarıyla bezenmiş yemekleri Dokuz Temmuz Caddesi’nde bulabilirsiniz. Caddenin orta yerinde obelisk konuşlanmıştır. Sultanahmet’te ki Dikilitaş heykeline benzeyen obelisk, Buenos Aires’in kurtuluşunu simgelemektedir. Buenos Aires gezilecek yerleri arasında gördüğünüz zaman ilginizi çekecek bu obelisk şehrin 400. kuruluş yıldönümünde yapılmıştır.

Casa Rosada

Casa Rosada, diğer ismiyle Hükümet binası ve Pembe Saray olarakta bilinir. İç mimarisi olarak turistlerin Arjantin turları esnasında sürekli olarak rağbet gösterdikleri nadide yerlerden birisidir. Casa Rosada, döşeme olarak el işçiliğiyle yapılmış mobilyaları ve koltuklarıyla adeta ihtişam yaratmaktadır. Önceleri Casa Rosada isminde anlaşılacağı üzere, hükümet binası olarak kullanılmaktaydı. Asa Rosada daha önceleri başbakanlara ev sahipliği yapmıştır.

Arjantin turlarının görülmesi gerekenler listesinde yer edinmesi gereken Casa Rosada’nın balkonuna çıktığınız zaman karşınızda Evita Peron ve Juan caddelerinin kalabalığını görebilirsiniz. Hükümet binasının mimari şekli pastayı andırmaktadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan bu ilgi çekici sarayın mimarisinde en dikkat çeken kısımsa, rivayete göre Arjantin’in geleneksel inşaatçılığı binada sergilenirken, betonun içine öküz kanı karıştırılarak yapılmasıdır. Plaza del Mayor ‘da gezerken, asa Rosada’yı görebilir, Arjantin tatilinizin görülmesi gereken yerlerinden özel bir yer keşfedebilirsiniz.

Japon Bahçesi (Jardin Japones)

Buenos Aires gezilecek yerlerini sayarken bahsetmemiz gereken yerlerden biriside Jardin Japon olarak bilinen, Japon bahçesidir. Japon bahçesi, insanın içini rahatlatacak çiçeklerle bazenmiş turistlerin büyük ilgisi çeken özel bir bahçedir. Arjantin turlarının vazgeçilmez uğrak yerlerinden olan Japon bahçesi, Buenos Aires’e farklı bir hava katmaktadır. Büyük ağaçlardan, küçük minyatür ağaçlara, çamlardan, minik süs balıklarına kadar bir çok floranın varlığını sürdürdüğü bu bahçe büyük ilginizi çekecektir. Japon bahçesini gezerken, burada bulunan zen bahçesinde çayınızı içebilir, sohbet ederken çiçeklerin arasında huzurlu nefes alarak fotoğraf çekilebilirsiniz.

Puerto Madero

Puerto Madero, Arjantin’in liman bölgesi olmaktadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in en elit kesimi Puerto Madero’da bulunmaktadır. Liman bölgesi olmasından dolayı Puerto Madero kıyı şeridindedir. Bu da bölgede birçok kafenin sahil şeridine yerleşke kurduğu, bu şerit boyunca sıralandığını göstermektedir. Sahil şeridi boyunca zevkinize uygun kafelerde oturabilirsiniz. En zengin halkın Puerto Madero bölgesinde olmasından dolayı, bu bölgede bir çok gökdelen, villa tarzında yerleri görebilirsiniz.

La Boca

Arjantin turlarının en can alıcı yeri Puerto Madero’dur. Çünkü burası hem Buenos Aires’in fakir kesiminin olduğu yerdir. Hemde Arjantin ve Buenos Aires’in en güzel bölgesi Puerto Madero diyebiliriz. Burada inanılmaz mimaride yapılar bulunmaktadır. Puerto Madero’daki evlerin çatıları, gemilerde kullanılan saçlar ve boyalarla yapılmıştır. Bu bölgenin takımı Boca Juniors’ın taraftarı olduğu içinde her yerde Boca bayrakları görüp futbol sever halka karşılaşılabilir. Puerto Madero semti İtalya’dan gelen göçmenler tarafından inşa edilmiştir. Bu yüzden bölgede İtalyan esintileri görmek kaçınılmazdır. Caminito sokağı burada bulunmaktadır. Genoalıların kurduğu Caminito sokağında tangonun zevkine varabilir, dans kurslarına gidip dans etmeyi öğrenebilirsiniz.

Pilar Kilisesi

Arjantin gezilecek yerlerinden olan Pilar Kilisesi, Buenos Aires’te bulunmaktadır. Ayrıca, Arjantin turlarının demirbaş rotalarından birisi olmayı hak eden bir kilisedir. Meryam Ana’ya adanan bu kilise, farklı fotoğraflar çekmeniz ve Hristiyan kültürünü görmeniz için gezilebilecek yerlerden sadece bir tanesidir.

Recoleta

Recoleta’nın en ünlü özelliği barındırdığı mezarlıktır. Arjantin’in en ünlü mezarlığı olan Recoleta’da bulunan mezarlık, gotik simgelerle bezenmiştir. Buradaki mezarlık Arjantin turlarının yine görülmesi gereken yerleri listesinde bulunmaktadır. Gerçekten ilginizi çekecek olan bu mezarlıkta Eva Peron’un mezarı da vardır. Özellikle mezar taşlarının değişik enstantanelerle oyulması sizi şaşırtacaktır. Ayrıca mezarlıkta çok ilginç heykeller bulunmaktadır.

San Thelmo

Buenos Aires’in batısında bulunan San Thelmo eski bir yerleşim yeridir. Çok ilginç özelikleri barındıran San Thelmo, el sanatlarını seven, alışveriş yapmak isteyen, antika pazarları, halk pazarları gibi nev-i şahsına münhasır özellikleri barındıran bir yerleşke olma özelliği göstermektedir. Özellikle hafta arası yapacağınız seyahatleriniz San Thelmo’da vakit geçirmek için en uygun zaman olma özelliğini göstermektedir.

Diğer yandan San Thelmo tango dansının anavatanı olan Arjantin’in bu özelliğini en çok gösterdiği semtidir. Çünkü burada her sokakta tango yapanlarla, dans merkezleri ve dans kursları bulunmaktadır. Müziğin ön planda olduğu San Thelmo’da Marcel Duchamp olarak bilinen ünlü müzede vardır.

Bununla da kalmayan San Thelmo adeta sanatın merkezi konumundadır. Sokakların her köşe başında ressamları görebilir, resminizi ister renkli boya, ister karakalem olarak hemen kağıda döktürebilirsiniz.

Tavsiye: San Thelmo ‘ya özellikle hafta içi gidiniz. Alışveriş yaparak zaman geçirebilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce Marcel Duchamp müzesini geziniz. Elinizde çantayla gezmemek için önce tango merkezlerinin olduğu yerleri gezip dans eden insanları izleyebilir, dans etmeyi deneyebilirsiniz. Dans merkezlerine yakın kafelerde yemek yiyin. Daha sonra müzeyi gezebilirsiniz. En son alışveriş yapmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Florida Caddesi

İstiklal Caddesi’nin İstanbul dışında Dünya’da müdavimi var mı sorunun cevabı, İspanya’da Plaza Mayor ve Sol Meydanından sonra bana göre Arjantin’de Florida Caddesi’dir. Her saati hareketli geçen Florida Caddesi, Arjantin turlarının vazgeçilmez gezilesi yerlerindendir. Florida Caddesi, her dakikasında size İstiklal Caddesini andıracaktır. Eva Peron’un evi Florida Caddesi’nde bulunmaktadır. Ünlü alışveriş merkezleriyle beraber, dünyaca ünlü alışveriş merkezi olan Galerias Pacifico’ da Florida Caddesi’ndedir.

Yorumlar