Peru Gezilecek Yerler

Peru Gezilecek Yerler

Peru Gezilecek Yerleri
Peru Gezilecek Yerleri

Peru turları ve Peru gezilecek yerleri denilince akla ilk olarak Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikası listesinde olan İnka medeniyeti ve bu medeniyetin günümüze kadar ulaşan eşsiz tarihi gelmektedir.

Fakir bir ülke olmasına rağmen, inanılmaz tarihi eserlere sahip, sıcakkanlı insanlarının hissiyatıyla tamamıyla macera severlerin gözdesi konumunda olan Peru, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Güney Amerika’da son yıllarda çok fazla turistin akın ettiği Peru, eğlence dolu festivalleri, gezdiğiniz zaman sizi şaşkına çevirecek tarih dolu bölgeleriyle fotoğraf makinenizi oldukça yoracaktır.

Peru gezilecek yerlerinin en başında, eşsiz dağlar gelmektedir. Çünkü bu dağların eteklerinde yeşilin, tepelerinde ise bembeyaz bulutlar vardır.

Beyaz Şehir’i Gezin

Arequipa olarak bilinen Beyaz Şehir, Peru’da gezilecek yerleri arasında gözde yerlerden birisidir. Arequipa’da volkanik oluşumlu tepeler bulunmaktadır.

Peru’nun Başkenti Lima’nın Müzelerine Gidin

Peru’nun başkenti Lima’da gezilecek yerlere göz atarsak, Lima gezilecek yerlerinin en başında gezilmesi gereken yerler şehrin içindeki müzeleridir. Birçok medeniyetin eserlerinin sergilendiği müzeler ilginizi çekecektir.

Maceracıların en çok ilgisini çekecek aktivite ise Amazon’un yağmur ormanlarında yürüyüşe çıkmaktır. Profesyonel rehber eşliğinde, fotoğraf makinenizi yanınıza alarak, ormanın içinde yürüyüş için yapılan özel yollarda yürüyerek inanılmaz zevk alabilirsiniz.

Amazon ormanlarının familyasını keşfedebilir, bir çok bitki ve hayvanın arasında farklı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Titicaca Gölünü Mutlaka Görün

Peru turlarının en önemli yerlerinden bir diğeri ise Titicaca Gölü’dür. Bu göl diğer göllerden farklı olarak dünyada gemilerin bulunabildiği en büyük göl durumundadır. İnanılmaz bir manzaraya sahip olan Titicaca gölü, Peru gezilecek yerleri listenizde üst sıralarda bulunmalıdır.

Tavsiye: Titicaca gölüne giderken, yanınıza piknik çantanızı ve yiyeceklerinizi almayı unutmayınız. Titicaca gölü Peru’nun naçizane piknik yapılan yerlerinden birisidir. Titicaca gölünde manzaraya karşı otururken, pikniğinizi yapabilirsiniz.

Muhteşem İhtişamıyla Saint Francis Katedrali

Saint Francis Katedrali adeta kalbinizi yerinden hoplatacaktır. İnanın sadece cümle olarak kalmayan bu ifade, gittiğiniz zaman göğüs kafesinizde yaşayacağınız heyecan patlamasına dönüşecektir. Katedralde inanamayacağınız kemikler, kafatasları özel koleksiyon bölümleri bulunmaktadır.

Lima Katedralleriyle beraber, Saint Francis Katedrali özel olarak İspanyol mimarların dizaynıyla yapılmıştır. Bu mimarlar Peru’ya İspanya’dan getirilmişlerdir. Saint Francis Katedrali Peru turları ve Peru gezilecek yerlerinin en üst sırasında yer alması gereken yerlerinden birisidir.

Hatırlatma: Saint Francis Katedraline giderken yanınıza fotoğraf makinenizi almayı kesinlikle unutmayın.

Lima Katedrali

Lima gezilecek yerlerinin en gözde yerlerinden birisi Lima Katedralidir.Lima Katedrali, yine Saint Francis Katedrali gibidir. İma şehrinin kurucu olan Pizarro’ya ait kafatası Lima Katedrali’nde saklanmaktadır.

İnkalara Ait Sanat Eserleri Peru Arkeoloji Müzesinde

Arkeoloji müzesinde, İnkalara ait sanat eserleri bulunmaktadır. İnkaların tarihine ait, özel yapım sanat eserlerini Arkeoloji müzesinde görebilirsiniz.

Lima’da Eğlenceyi Keşfedin

Lima, Peru’nun başkenti olmasının yanı sıra en gelişmiş ülkesidir. Peru turlarınız esnasında tarihi yaşamak bir kenara, eğlencenin doruklarına çıkmak istiyorsanız Lima’da ki club,bar ve eğlence mekanlarına gidebilirsiniz.Lima gezilecek yerleri listenize eklemeniz gereken yerlerden biriside Lima plajıdır.

Ülkenin ve şehrin en güzel alışveriş merkezleri de Lima’da bulunmaktadır. Bir çok restoranda Latin Amerika yemekleri yiyebilir, istediğiniz damak tadını Lima’nın şehir merkezinde bulabilirsiniz. Lima sahilinde güneş ve kumun tadını çıkarabilir,şezlonga uzanıp kreminizi sürebilirsiniz.

Peru Gezilecek Yerlerinden: Âşıklar Parkı

Âşıklar Parkı, Peru turlarının vazgeçilmezlerindendir. Aşıklar parkının orta yerinde birbiriyle öpüşen kadın ve erkek heykeli vardır. Parkın hemen aşağısında okyanus vardır. Parktan aşağı indiğiniz zaman okyanusta sörf yapan insanları görebilirsiniz.

Aynı zamanda âşıklar parkının etrafında bir sürü restoran ve eğlence merkezi vardır.

Machu Picchu’ya Gidin, İnkaları Keşfedin

Peru turlarının bir diğer vazgeçilmezine gelelim. Machu Picchu, Peru gezilecek yerlerinin demirbaşlarındandır. İnkaların en önemli yerleşim yeri Machu Picchu ’dur. Ant dağlarının en yüksek kısmında bulunan Machu Picchu, Urubamba vadisi üzerindedir. Machu Picchu dünyanın yedi harikasından birisi olarak seçilmiştir.

Machu Picchu şehri Pachacutec Yupangui tarafından 1450’li yıllarda inşa ettirilmiştir.

İnka medeniyetinin ne şekilde şehirleştiği, kurdukları evler, yapılaşmalarının hepsini Machu Picchu’da görebilirsiniz.

Machu Picchu Nerededir? Machu Picchu‘ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu Nerededir? Nasıl Gidilir? Machu Picchu Cusco şehrine 90 kilometre mesefadedir. Cusco şehrine arabayla ulaşarak, Machu Picchu’ya gidebilirsiniz.

Machu Picchu’ya vardığınız zaman, İnka köprüsü ve Güneş kapısını kullanarak, İnka şehrine gidebilirsiniz.

Dünya Unesco Miras Listesinde yer edinen Peru’nun bu naçizane İnka şehri Machu Picchu’ya giriş sayısı kısıtlıdır. Üç ayrı giriş yeri olan İnkaların şehrine giriş, kısıtlı sayıda olmaktadır.

Cerro Machu Picchu kapısından 420 kişi, Huayna kapısından da 420 kişi, ana kapıdan ise 2600 kişilik giriş izni bulunmaktadır.

Machu Picchu’ya giriş ücretli olup, biletinizi önceden almanız gerekmektedir.

Peru Gezilecek Yerlerinden: Aquas Calientes

Aquas Calientes, İnkalarla ilgili daha fazla bilgi almak için biçilmiş kaftandır. Machu Picchu’ya çok yakın olan Aquas Calientes, 8 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır.

İnkaların şehri Machu Picchu’ya gitmeden önce, Aquas Calientes’ya giderek, gecenizi burada geçirebilirsiniz.

Gün ışığını burada yakalayıp, güneşin doğuşunu fotoğraf makinanıza alabilirsiniz.

Ay Tapınağı Aquas Calientes’da bulunmaktadır. Aquas Calientes ve Machu Picchu arasındaki mesafe 9 kilometre olup, gidiş süresi dolambaçlı yollar ve yavaş bir yolculuk ile 30 dakika mesafededir. Dilerseniz hiç otobüs kullanmadan, araç kiralamadan da İnka şehrine gidilebilir.

Peru Turlarına gidenlere en büyük tavsiyem, Aquas Calientes’dan Machu Picchu’ya yürümeleridir. Böylece hem etrafı görebilir, emde sohbet ederek İnşa şehrine varabilirsiniz.

Yorumlar