Küba Gezilecek Yerler

Küba Gezilecek Yerler

Küba Gezilecek Yerleri
Küba Gezilecek Yerleri

Küba turlarına gidecekler için, Küba’da gezilecek yerleri kısaca özetlemeye çalışalım.

Öncelikle devrim ve özgürlüğün ülkesi olan Küba’ya gideceklere, en başta tavsiye etmek istediğim yer Devrim Müzesi (Museo de la Revolución)’dir. Gittiğiniz zaman, Küba’yı daha yakından tanıma imkânı yakalayacağınız Devrim Müzesi, size Küba tarihi anlatacaktır.

Küba Devrim Müzesi

Küba Turlarının gözdesi olan Devrim Müzesi’nin hemen önünde devrimin yapıldığı zamanda kullanılan tank bulunmaktadır. İçerisinde ise, silahlar, Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara’ya ait eserlerle beraber, çatışmalarda ki alet ve edevatlarıyla o döneme ait resimler yer almaktadır. Mutlaka Museo de la Revolución’i ziyaret edin ve Küba’ya dair ilk ana bilgileri burada öğrenelim.

Hemingway’in Büyülü Oteli: Ambos Mundos

Hemingway'in Ambos Mundos Hotel Odası

Hotel Ambos Mundos, Havana’nın yüz aklarından birisidir. Küba turları ve Küba gezilecek yerleri dediğimiz zaman en başta gezilecek yerlerin başında gelenlerden birisidir. Otel Ambos Mundos, ünlü yazar Ernest Hemingway’in şaheser olarak nitelendirilen iki başyapıtı “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” ve “Silahlara Veda” adlı eserlerini yazdığı yerdir. Öğlen zamanı gezmenizi tavsiye ettiğim Hotel Ambos Mundos’un çatısına çıkarak restoranında yemeğinizi yiyebilir, oteli de ziyaret edebilirsiniz.

İlgi Çekici Tatil Köyü: Santra Clara

Santa Clara, Küba

Santra Clara, Küba turlarının olamazsa olmazıdır. Giriş kısmında tatil köyü bulunmaktadır. Çok ucuza gideceğiniz Santa Clara, stres atıp, sahilinde güneşlenebileceğiniz, plajında dinlenebileceğiniz bir yerleşkedir. Açık büfeye sahip olması da bir başka güzel özelliğidir. Giriş parası 10-12 peso arasında değişmektedir.

Santa Clara’nın bir diğer özelliği ise içerisinde Ernesto Che Guevara’nın anıt mezarını bulundurmasıdır. Küba devriminin simgelerinden olan zırhlı trenin yapıldığı istasyonda Santra Clara’dadır.

Guantanamo’da Doğanın Tadını Çıkarın

Guantanamo, Küba

Guantanamo’ya giderek, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Küba turlarının bir parçası olan Guantanamo, Küba’da kakaonun merkezi olarak bilinir. Nüfus oldukça azdır. Guantanamo’da doğadaki yeşili görebilir, uzun yollarında yürürken fotoğraflarınızı çekebilirsniz. Özellikle Baracoa plajı Guantanamo’da denize girip, güneşlenebileceğiz yerdir. Hindistan cevizi ve ananasla yapılan ve özel yaprakların külah şekline getirilip sunulduğu Guantanamo ‘ya özel tatlı yiyeceklerden tadın.

Mimarinin Doruk Noktası: Plaza de la Catedral

Küba gezilecek yerlerinden olan Plaza de la Catedral, Cizvit rakipleri tarafından yapılmıştır. Anlatılana gelen olaylardan birisi ünlü kâşif Kristof Kolomb’un ayininin Plaza de la Catedral yapıldığıdır. Plaza de la Catedral mimarisine göz atarsak, asimetrik döşeme göreceğiz. Özellikle mimarı hayranlarına burayı tavsiye ediyorum.

Klasik Konserlerin Hayat Bulduğu Yer: Plaza de San Francisco de Asis

Küba gezilecek yerlerinden bir diğeri olan Plaza de San Francisco de Asis, San Francisco de Asis Meydanı bulunmaktadır. Plaza de San Francisco de Asis klasik türde konserlerin yapıldığı yerdir. Geniş bir havlusu ve 120 odalık bir bölümü bulunmaktadır. Giriş bileti 2 pesodur. Çan kulesine çıkarak dışarıyı izleyebilir, Capitolio Binasını tepeden görebilirsiniz.

Rom Müzesi Sizi Bekliyor: Museo Del Ron

Küba turlarında yine görülmesi gerekenler listenizde bulunması gereken bir diğer yer ise Rom Müzesidir. Museo Del Ron olarak geçen Rom Müzesine giriş 7 pesodur. İnanılmaz bir havluya sahip olan Museo Del Ron’da canlı müzik yapan gruplara ev sahipliği yapmaktadır.

Karayip Korsanlarını izlerken sürekli olarak duyduğumuz eşsiz içki Rom’un nasıl yapıldığını merak diyormusunuz? İşte Küba’nın milli içkisi olarak nitelendirilen Rom’un nasıl yapıldığını teker teker gösteren yer. Museo Del Ron yani Rom Müzesinde Rom içkisinin nasıl yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini teker teker izleyerek öğrenebilirsiniz.

Özel Rom kokteyllerini deneyebilir, Türkiye’ye getirmek için Rom satıl alarak, koleksiyonunuza koyabilir ve sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

İlk Kilise ve Kalıntıları: Museo de la Cuidad

Museo de la Cuidad, Küba’da gezilecek bir diğer yerdir. Küba’ya ait ilk kilisenin kalıntılarının bulunduğu Museo de la Cuidad bölgesi, eskiden resmi hizmette bulunan valilerin evlerinin bulunduğu muhit olarak göze çarpıyor.

Denizi Keşfedin: Playas del Este

Denize girmek mi istiyorsunuz? İşte size denizin en güzel olduğu yerlerden sadece bir tanesi. 3 peso ödeyerek gidebileceğiniz Playas del Este şehre yarım saat uzaklıkta.10 kilometrelik bir plajı olan Playas del Este’da bir sürü otel, konaklama yeri, kafe, bar ve eğlence merkezleri bulunmaktadır.

Bisiklet Sürün ve Yürüyüşe Çıkın: Malekon Sahil Şeridi

Küba turları ve Küba gezilecek yerlerinin en nev-i şahsına münhasır yerlerinden olan Malekon Sahil Şeridi’n de bisiklet sürebilir, sevdiklerinizle sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Malekon Sahil Şeridi‘nde yürürken etrafta öpüşen, el ele tutuşan bir çok çift görebilirsiniz.

Banka İhtiyacınız ve İş Hayatı: Museo de las Finanzas

Havana’da bankaya mı ihtiyacınız var? İsminden de anlaşılacağı gibi Museo de las Finanzas bir finans merkezi diyebiliriz. Museo de las Finanzas’ı Küba’da var olan Wall Street diyebiliriz. Buraları hem gezebilir hem de banka işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika’nın en yaşlı taş hisarını görün: Castillo de la Real Fuerza

Amerika kıtasının en yaşlı taş hisarı Castillo de la Real Fuerza‘da dır. Birde katedrale sahip olan Castillo de la Real Fuerza, Küba turlarında görülmesi gereken listenizde olmalıdır. Küba’nın simgelerinden olan taş hisar, sizi şaşırtacaktır.

Yüzmeye Devam: Santa Maria Plajı

Sürekli müze gezecek değiliz, biraz da yüzelim demi. Santa Maria Plajı, turistlerin en uğrak mekânlarındandır. Plajın her yerinde müzik yapan gruplar, şarkı söyleyen insanlar, dans eden gruplar görebilirsiniz. Şezlonga uzanın, güneş kreminizi sürün ve denizin tadını çıkarın.

En Ünlü Plaj Neresi? İşte Varedero Plajı

Varedero Plajı, Küba turlarının simge yerlerinden birisidir. Havana’ya mesafe olarak iki saat uzaklıktadır. Birçok dans kulübü, bar, eğlence merkezi Varedero Plajı’da konuşlanmıştır.

Memorial Museo Jose Mart

Devrim’in simgelerinden olan Jose Mart’ın hayatının anlatıldığı müze görülmeye değer yerlerdendir. Ufak bir konser salonu da burada mevcuttur.

Deniz’in familyası: Aquarium

Aquarium Küba gezilecek yerleri arasında ilginizi çekecek bir başka yerdir. Bir çok kaplumbağa, deniz canlısı, balık görebileceğiniz Aquarium, denizaltıyla ilgili sizi cezbedecektir.

Kristobal Kolon Havana Mezarlığı

Kritof Kolomb anısına yapılmış mezarlıktır. İsmi değiştirilerek Kristobal Kolon olarak açılmıştır. İnanamayacağınız simgelerle yapılmış mezar taşlarına ev sahipliği yapan mezarlık, görülmesi gereken yerlerdendir. 4 ana bölümü olan mezarda, dini liderlere, devrimcilere özel ayrı bölümlerle mezarlar yapılmıştır.

Eğitimin Kalbi: Universidad de La Habana

Universidad de La Habana, Küba turlarında yine ilgi çeken başka bir yerdir. Eğitim öğretimin simge haline getirildiği ülke olan Küba’nın ilk üniversitesi Universidad de La Habana’dır. 20 adet fakültesiyle günümüzde öğretim hayatına devam etmektedir. Özel kitap fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Che Guevara’nın Gizli Yeri: Morro Kalesi

Küba turları, Küba gezilecek yerlerinden olan Morro Kalesi, he Guevara’nın yerleştiği yerlerden biridir. Ernesto Che Guevara’nın devrimden hemen sonra yerleştiği özel kale olan Morro Kalesi’ni görebilir, kalenin tarihini anlatan fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.