Küba Nerededir?

Küba Nerededir?

Küba Nerede?
Küba Nerede?

Karayiplerde yer alan, muhteşem ada ülkesi Küba, Yengeç Dönencesi’nin hemen başında ve Meksika Körfezi’nin girişinde yer alır.

Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır. En yakın komşusu olan Haiti’ye 77, Bahamalar’a 140, Jamaika’ya 146, Amerika Birleşik Devletleri’ne 180, Meksika’ya 210 ve Cayman Adaları’na 240 kilometre uzaklıktadır.

Kristof Kolomb 1942’nin Ekim Ayı’nda keşfederek İspanyol toprağı ilan ettiği Küba’da ilk kalıcı yerleşim 1511’de kuruldu. 1500’lü yıllarda sömürge haline gelmeye başlayan Küba’da İspanyol hâkimiyeti 1898 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri müdahalesi sonucunda bitti. 1902 yılında da Küba bağımsız bir devlet haline geldi.

Noel dönemleri ve temmuz-ağustos ayları turistlerin en yoğun olarak ziyaret ettiği dönemlerdir. Buna bağlı olarak bu dönemlerde fiyatlar yüksektir ve yer bulmak daha zordur. Küba’yı ziyaret etmek için en uygun zaman havanın çok soğuk olmadığı ve fırtınaların daha az olduğu ocak-mayıs ayları arasıdır. 1 Mayıs kutlamalarının büyük bir şenlik halinde geçtiği ülke, bu tarihte birçok turisti ağırlamaktadır.

Küba’ya Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa, Amerika veya Kanada üzerinden aktarma yapılarak da ulaşılabilinir. Ortalama 15 saat süren ulaşım için uluslararası havayolu şirketinin İstanbul kalkışlı Madrid aktarmalı uçuşları bulunur. Paris aktarmalı olarak Havana’ya uçuş seferleri mevcuttur.

Türkiye’den Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir ve İstanbul’dan çok sayıda havayolu şirketinin ülkenin başkenti Havana’ya aktarmalı uçuş seferleri vardır. Havana uçuş trafiğinin merkezi José Martí Uluslararası Havaalanı’dır. Havaalanı ile şehir merkezi arasında sefer yapan otobüsler bulunmaktadır. İç hatlar terminalinden kalkan P16 hattındaki otobüslerle Havana’nın merkezine ulaşılabilir.

Yorumlar

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.