Meksika Gezilecek Yerler

Meksika Gezilecek Yerler

Meksika Gezilecek Yerleri
Meksika Gezilecek Yerleri

Meksika turları ve Meksika gezilecek yerleri dediğimiz zaman, aklımıza Mexico City geliyor diyebiliriz. Meksika’nın başkenti olan Mexico City, Meksika’nın en gözde şehri konumundadır.

Mexico City’nin en tarihi yerlerinden olan Centro Historico, gezilmesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. Big çok müze, tarihi eser, dini yapının bulunduğu Centro Historico, şehrin başlangıç noktasıdır. Centro Historico bölgesinde özellikle Temple Mayor, El Zocola Meydanı ve Palacio Nacional gelmektedir.

Dünyanın En Büyük Meydanı: El Zocalo

Meksika gezilecek yerlerinin bir diğer özel yeri ise El Zocalo’dır. Mexico City gezilecek yerlerinden olan El Zocalo Meydanı dünyanın en büyük meydanlarından birisidir. Diğer ismiyle Plaza de La Constitucion olarakta bilinmektedir.

El Zocalo Meydanı Azteklerden bu yana kullanılmaktadır. Meydanın etrafında birçok kafe vardır. Meydanı gezerken etrafınızda hükümet binalarıyla beraber, birçok özel mimari yapısıyla sizi cezbedecek Meksika binaları görebilirsiniz.

Palacio Nacional Hükümet Binası

Palacio Nacional, Mexico City’de bulunan hükümet binasıdır. Hükümet binası olan Palacio Naticional’ı gezerken şaşırabilirsiniz. Merdivenlerinin üzerinde bulunan özel boyanmış resimleri, binanın giriş kısmındaki 200 metreye yakın Zocalo Meydanı’nın görüntüsü Palacio Nacional’ın balkonundan bakarak görebilirsiniz.

Mexico City: Catedral Metropolitana

Catedral Metropolitana, Mexico City’de bulunan önemli yerlerden birisidir. Catedral Metropolitana Güney ve Kuzey Amerika’nın en eski katedrali olma özelliğini taşımaktadır.

Catedral ‘de birçok kültür barınmaktadır. Fransız Polenazya’sının özelliğini gösteren Neoklasisizm ezgileri, İspanyolların rönesans dönemi izleri ve Barok döneminden enstantaneler gibi birçok özellik katedrela bahşedilmiştir.

Meksika gezilecek yerleri arasında kesinlikle görülmesi gereken Catedral Metropolitana’nın zemini oturaklı olmadığı için sürekli olarak kaymalar yaşanmaktadır. Bu da katedralde büyük yarıklara sebebiyet vermiştir. Catedral Metropolitanayı gezerken boynunuzda fotoğraf makinanızın olmasını unutmayınız. İnanılmaz fotoğraflar çekebileceğiniz katedral şüphesiz ki sizi cezbedecektir.

Kaplamaların ön planda olduğu Catedral Metropolitana ‘da aynı zamanda oyma yöntemiyle yapılmış desenler, Meryem Ana’nın resmi ve bir çok sanat eseri bulunmaktadır. Hz. İsa Heykeli de katedralde yer edinmiştir. Altar de Los Reyes gibi barok döneminin önemli eserlerinden biriside buradadır.

Katedral El Zocalo Meydanına bakan bir yüze de sahiptir. Unutamadan söylememiz gerekir ki Mexico City’nin adeta tarih kokan bu katedralini gezerken saat kulesine çıkmayı da unutmamak gerekir.

Mexico City Gezilecek Yerlerinden: Templo Mayor

Templo Mayor Mexico City’de Büyük Tapınak olarak bilinmektedir. Aztekler tarafından yapılan Templo Mayor, Aztekler tarafından yapılmıştır. Şans eseri yapılan inşaat çalışması esnasında bulunan Templo Mayor, Mexico City gezilecek yerleri denildiği zaman, turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden birisidir.

Büyük Tapınak inşaat çalışmaları yapılırken, kazı makinesinin diske çarpası sonucu bulunmuştur. Kazılarda Aztek kralına ait olan oyulmuş taş simgelerde bulunmuştur.

Mexico City’nin Kültürel Merkezi: Alameda

Alameda, Meksika gezilecek yerleri arasında kültürel merkez durumundadır. Doğa harikası olan Alameda’ da Torre Lationamericana olarak adlandırılan Mexico City’nin en yüksek binası bulunmaktadır. Meksika turları sırasında Alameda’ya giderek yeşil doğayla buluşabilir, atmosferindeki temiz havayı içinize çekerek rahatlayabilirsiniz.

Art Deco Hakimiyetinin Doruk Noktası: Palacio de Bellas Artes

Klasik, Art Deco ve Barok dönemin etkilerinin hissedildiği Palacio de Bellas Artes binasını gezebilir, fotoğraf makinenizin deklanşörüne basarak, özel fotoğraflar çekebilirsiniz. Meksika turlarının kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden olan Palacia de Bellas Artes, Alameda’nın doğusunda kalmaktadır.

Müze Severlerin Gözdesi: Museo Mural Diego Rivera

Yine Alameda’nın hemen batı bölümünde bulunan Museo Mural Diego Rivera,Meksika’nın ve Mexico City’nin en önemli müzelerinden birisidir. Çok özel sanat eserlerinin bulunduğu Museo Mural Diego Rivera gezebilir, daha önce hiç karşılaşmadığınız eşsiz sanat eserlerini keşfedebilirsiniz.

Meksika Halkının Geleneklerini Görün: Museo de Arte Popular

Museo de Arte Popular, Meksika turlarının Meksika’yı tanımak için en önemli müzelerden birisidir. Çünkü Museo de Arte Popular ‘de Meksika halkına ait, gelenek ve göreneklerle dolanmış eserler vardır. Elle yapılmış ufak figürler, butik eşyalar gibi bir çok sanat eserini burada görebilir bununlada kalmayıp satın alabilirsiniz.

Plaza de la Republica Bölgesini Gezin

Plaza de la Republica bölgesinin en önemli özelliği Devrim Anıtı olarak adlandırılan Monumento a la Revolucion’a ev sahipliği yapmasıdır. Devrim’in nasıl yapıldığı, devrim direnişi sırasında ölen insanların mezarları gibi anlamlı eserlerin bulunduğu Monumento a la Revolucion, Meksika turlarının görülmesi gereken başka bir yeridir. Plaza de la Republica bölgesine gidip Monumento a la Revolucion’ı görebilir devrimin nasıl yapıldığını öğrenip o döneme ait her şeyi öğrenebilirsiniz.

Paseo de la Reforma Bulvarı

Paseo de la Reforma Bulvarı Mexico City’nin ön gözde ve en büyük bulvarı olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin en gözde otelleri de Paseo de la Reforma bulvarında bulunmaktadır. Bir çok anıt Paseo de la Reforma bulvarındadır. Resmi işleriniz, büyükelçilikler, kafeler gibi zaman geçirebileceğiniz yerlerde Paseo de la Reforma bulvarındadır.

Mexico City’nin Eğlence Merkezi Zona Rosa’da Eğlenin

Zona Rosa Meksika gezilecek yerleri ve Mexico City gezilecek yerleri arasında en çok eğleneceğiniz yer olacaktır. Meksika’nın başkenti Mexico City’nin en gözde barları, kafeleri, eğlence kulüpleri Zona Rosa’da bulunmaktadır.

Zona Rosa’da aynı zamanda bir çok otel,konaklama yeri de bulunmaktadır.

Belirtmeden geçmeyeceğimiz bir diğer özellik ise, Zona Rosa da bulunan Torre Mayor inşasıdır. Çünkü Torre Mayor, Latin Amerika kıtasında bulunan en yüksek bina olma özelliğini taşımaktadır.

Chapultepec Parkı’nı Görün

Birçok müze, birçok göl, bir çok eğlence merkezini barındıran Chapultepec Parkı, Meksika turları esnasında gezilebilecek en güzel yerlerden birisidir. Chapultepec Parkı sizi cezbedecek, sokaktaki satıcıları, eşik alanı, piknik yapılacak yerleriyle içinizi ısıtacaktır.

Meksika Tarihini Castillo de Chapultepec’dan Öğrenin

Castillo de Chapultepec müzesi, elit müzeler arasında görülmesi gereken yerlerdendir. Özellikle Meksika tarihini merak edenler için Castillo de Chapultepec müzesini kesinlikle gezmelidirler.

Museo Frida Kahlo Müzesi

Museo Frida Kahlo müzesi, Frida Kahlo’nun yaşadığı yerdir. Meksika turlarının uğrak yerlerinden birisi olan Museo Frida Kahlo, Frida Kahlo’yu size en iyi anlatacak yerdir.21.yüzyılın en büyük ressamlarından olan Frida Kahlo’yu tanıyarak, eşyalarını görebilir, yaşadığı evi gezebilirsiniz.

Yorumlar

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.