Nikaragua İklimi ve Hava Durumu

Nikaragua İklimi ve Hava Durumu

Nikaragua İklimi ve Hava Durumu
Nikaragua İklimi ve Hava Durumu

Nikaragua iklim hava durumu hakkında bilgi vermemiz gerekirse, Nikaragua’da mevsim kavramı yoktur.

Nikaragua iklim hava durumu diyeceğimiz zaman aklımıza iki şey gelmelidir. Bunlardan birincisi kuru dönem, diğer ise yağışlı dönem. Kuru dönemin başlangıcı Aralık ayıdır. Bitişi ise Nisan ayını bulmaktadır. Yağışlı dönemin başlangıcı ise Mayıs başı ve Kasım ayının sonu diyebiliriz.

Nikaragua’ya Ne Zaman Gidilir?

Nikaragua’ya Ne Zaman Gidilir? Nikaragua’da yağışların ne zaman bastıracağı bazen sıkıntı yaratabilmektedir. Bu yüzden hava durumuna önceden bakmamız bize fayda getirecektir. Fakat belirtmek gerekir ki Nikaragua’ya gitmek için herhangi bir kısıtımız yoktur. Yılın her dönemi Nikaragua’ya gidilebilmektedir.

Yinede yağışlara takılmak istemeyenler Nikaragua’ya Ne Zaman Gidilir? Sorusunu sorduğunda,vereceğimiz cevap : Nikaragua’ya gitmek için en uygun dönem kuru dönemdir. Bu da Aralık ve Nisan ayı arasıdır.

Nikaragua hava durumu tropikal yağmurların etkisindedir. Doğu ve batı ayrımı yaparsak, doğu kısım serin -yağışlı bir etkideyken, batı kısım sıcak ve kurak etkide kalmaktadır.

Nikaragua iklimi ve Nikaragua hava durumu için söylememiz gereken bir diğer özellik ise kıyı kesimlerin ılıman bir iklime sahip olduğudur. İç kesimlere doğru daha fazla yağış yaşanmaktadır. Bunun nedeni de kıyıdan uzaklaştıkça karasallık özelliğinin artmasıdır.

Yorumlar