Peru İklimi ve Hava Durumu

Peru İklimi ve Hava Durumu

Peru İklimi ve Hava Durumu
Peru İklimi ve Hava Durumu

Peru iklimi, ülkenin her tarafında çok fazla farklılık göstermektedir. Bu yüzden Peru hava durumundan bahsederken her bölgenin kendin özelliklerini ele almamız gerekmektedir.

Peru ikliminin en büyük unsurlarından birisi Peru’nun kıyı bölgelerinde akan soğuksu akıntılarıdır. Bu akıntılar Peru iklimini etkileyip, sıcaklığı önemli oranda değiştirmektedir.

Peru’nun başkenti Lima’da iklime baktığınız zaman kurak bir iklim karşımıza çıkmaktadır. Peru’da ortalama yıllık yağış ortalaması 42 mm olarak ölçülmektedir.

Peru Başkenti Lima’nın Hava Durumu

Peru’nun başkenti Lima yazın yağış almaktadır. Bu yüzden Lima’da yüksek oranda nem bulunmaktadır. Ülkenin değişik bölgelerinde nem miktarı çok daha düşükken, Lima’da ki nem oranı %85’e kadar varmaktadır.

Peru’nun Sierra bölgesi de kuru bir iklimle hâkimiyet sürdürmektedir. Havanın sıcaklığı sürekli olarak değişim göstermekle beraber sabit bir sıcaklık değeri de bulunmamaktadır.

Örneğin Hurancayo Dağı’na gittiğimiz zaman yıl boyunca -5 / + 25 arasında değişen sıcaklıklar vardır. Bu yüzden dağlık bölgelerin özellikleri de Peru iklimine göre farklılıklar sunmaktadır.

Peru İklimi ve Hava Durumu

Peru hava durumunun en yağışlı dönemi ise Nisan ayıdır. Bu yüzden Peru’ya ne zaman gidilir? Diye sorduğumuzda en uygun zaman aralık – mart arasında gidilmesidir de diyebiliriz. Peru hava durumunu ve Peru iklimini etkileyen en büyük unsurun Ekvator yakınlığı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ekvatora olan bu yakınlık gece ve gündüz farklılıklarının uzun olmasını sağlamaktadır.

Peru hava durumunun bir diğer farklı yeri ise Montana bölgesidir. Montana bölgesini ele alırsak, bu bölgede oldukça nem ve sıcaktan nasibini almaktadır diyebiliriz. Montana bölgesine bağlı olan Iquitos’un sıcaklığı ise 20 dereceye yakındır. Montana bölgesinde çok şiddetli tropikal özellikli yağışlar gerçekleşmektedir. Bu yüzden Peru ikliminin yağış hâkimiyetli bir bölgesi olan Montana’nın ortalama yıllık yağış miktarı 3300 milimetre ‘ye kadar yükselmektedir.

Peru Turları’na Ne Zaman Gidilir?

Peru’da Ne Zaman Tatil Yapılır? ve Peru’ya Ne Zaman Gidilir? sorularımızın yanını ararken,Peru hava durumu ve Peru iklimini iyice analiz etmemiz gerekmektedir.Çünkü her bölgenin kendine özel iklim değeri olduğu için bazı yerlerde yoğun yağış,bazı yerlerdeyse kuraklık söz konusudur.

Yorumlar